Naptár

május 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

HTML

Robotika a filmekben

robotika a filmekben régen és most, mennyire tükrözi a valóságot

Címkék

asimov (1) barrows (1) film (7) frizt (1) honda (1) houdini (1) kinoshita (1) lang (1) livingwithrobots (1) lugosi (1) movie (1) mozi (6) óz (1) pacino (1) robin (1) robot (1) robotika (10) robotsinfilms (1) s1m0ne (1) smith (1) top10 (1) will (1) williams (1) Címkefelhő

2011.12.23. 19:58 zsokafi

... és most

Amennyiben mégis rendszerezni szeretném a 70-es évek után készült, illetve eddig látott filmeket, viszonylag könnyen negyedelhetőek és felfűzhetőek egy-egy gondolatláncra. Nyilván itt már nagyobbak a különbségek a képi megvalósításban, mint mondjuk a 40-es években, mikor csak összekeverték egy robot nevének betűit és anagrammát alkotván jöttek elő új filmmel viszonylag hasonló köntösben. A régi idők robotfilmjeiben döntően a Földre érkező gonosszal kell az emberiségnek megküzdenie, míg a későbbiekben négy kategóriát véltem felfedezni. Szubjektív a meglátás, átfedések is lehetnek a kategóriák között, sőt akár egy filmet több helyre is be lehet sorolni. Tudományosan nem jártam körbe a témát, nagy filmguruk könyveit se lapozgattam át, mégis arra a megállapításra jutottam, hogy a következő négy kategória jöhet szóba:

  1. Robot, mint gépezet
  2. Érzelmi oldalról való megközelítés
  3. Futurisztikus beállítottság, valóságra való törekvés
  4. Mesterséges intelligencia.

 

Az első kategóriába sorolnám azokat a filmeket, melyekben a robotok nem feltétlen emberi kinézetűek, bár kivételek mindig akadnak (Terminátor, Robotzsaru). A hangsúly nem az emberi mivolt hangsúlyozásán van. Főként akciófilmeket és sci-fiket sorolnék ide. Pl.: Star Wars, Transformers...

Az érzelmi alapú kategóriába rendszerezném az emberi viselkedést, jellemet, érzékenységet felvevő robotokat, kiváló példa A kétszáz éves ember, A.I. Mesterséges Értelem. Ezek a filmek a lelkünkre hatnak, köteléket kezdünk érezni filmben szereplő robotokkal, annyira humanoid kinézetűek, hogy igazán könnyű őket elfogadni és megszeretni, akár még azonosulni is.

A futurisztikus témakörbe pakolnám a I, Robot, Szárnyas fejvadász filmeket. Jellemezőjük, hogy Földön játszódnak. A Blade Runner majdnem 30 év készült, de még mindig nem értünk 2019-be, hogy láthassuk mennyiben tévedhettek az alkotók. Nem is tévedés, inkább csak a fantázia és a valóság szétválása.

A legutolsó témakör az intelligencia kérdését járja körül, olyan filmekben, mint a S1m0ne, A.I. Mesterséges értelem. Sorolhatnám még, ez a kategória jobban hajaz az emberi kinézetre, de első sorban a tudás áll a központban. Olyan lények képesek emberként viselkedni, akik valahonnan máshonnan származnak, vagy akár csak virtuálisan léteznek. El is tudják hitetni másokkal, hogy valódi hús-vér emberek. Flubber című filmben Weebo egy kis repülő dobozka, mégis úgy viselkedik, mint egy nő. Szerelmes a professzorba, mindent megtenne érte, itt szerelem vizualitását úgy oldották meg, hogy mikor kifejti érzéseit a robot, egy fiatal női arc jelenik meg a kijelzőjén. Ezzel utalva arra, hogy ő valójában ilyennek képzeli magát, ezért sem lenne lehetetlen a szerelem köztük.

Van olyan film, amit két kategóriánál is felsoroltam, már az elején leszögeztem, hogy a határok elmosódottak, sokszor nem egyértelműek, inkább irányvonalak, melyek segíthetnek a tájékozódásban. Nem is cél kategorikusan bélyegezni minden egyes filmet vagy szereplőt.

Végezetül megemlíteném a remake-k renesszánszát. The Day, The Earth Stood Still az egyik remek példa arra, hogy a jól bevált régi kasszasikereket könnyen fel lehet eleveníteni és felturbózni a mai technikai háttérrel. Tehát a régi filmek is inspirálólag hatnak még ma is az alkotókra. A nagy elődöket a robotika témakörében sem lehet figyelmen kívül hagyni, még akkor sem, ha megnézzük az elmúlt 20 év technikai és vizuális effektek fejlődését.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://robotsinmovies.blog.hu/api/trackback/id/tr63491808

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása